Racing

3 Posts

2007 - FRANCE based British riders ROAD RACE RESULTS

UK Riders Racing In France 2007
1. Rob ORR (Gbr) CC Plancoet
2. Tom WALTERS (Gbr) CC Plancoet
3. Chris WARD (Gbr) US Montauban 82
4. Matt CLINTON (Gbr) Brest Iroise Cyclisme 2000
5. Adam BIGGS (Gbr) US Montauban 82
6. Richard WILLIAMSON VS Quimper
7. Philip GALE (Gbr) VC Queven
8. Dan MARTIN (Irl) VC LaPomme
9. Adam ILLINGWORTH (Gbr) US Montauban 82
10. Peter BISSEL (Gbr) VS Quimper
11. Kieran PAGE (Gbr) AVC Aix-en-Provence
12. David SMITH - VC Lyon (Gbr) Vaulx-en-Velin
13. Christopher PENKETH (Gbr) Albi Vo Sport
14. Jonathan DAYUS (Gbr) U Nantes-Atlantique
15. Jules BIRKS (Gbr) US Montauban 82
16. Chris BARTON (Gbr) Vend U Pays de la Loire
17. Daniel SMITH (Gbr) VS Quimper
18. Andrew JACKSON (Gbr) CG Orleans
19. Steve LAMPIER (Gbr) Bike & Run London
20. James SPRAGG (Gbr) CA Castelsarrasin
21. Jon Rosenbrier (Gbr) EC St Etienne Loire
RESULTS
Feb 10th
BOUCLES CATALANES - LANGUEDOC-ROUSSILLON
1. Alexandre Blain (FRA, AVC Aix-en-Provence) les 116 km en 3h02'33"
2. Sastien Turgot (FRA, Vend U) 1'35"
3. Thomas Bouteille (FRA, CC Etupes) m.t.
24. Steve LAMPIER (Gbr) (Bike & Run London) 6'40"
65. James SPRAGG (Gbr) (CA Castelsarrasin) 13'55"
Feb 15th
LA ROUTE DE L'ATLANTIQUE - AQUITAINE
1: CARINI GIOVANNI : PAGNONCELLI 2h40m35s
2: REY FABIEN : AVC AIXOIS 2h40m35s
3: PUYOL OSCAR : AZPIRU-UGARTE 2h40m35s
13: JACKSON ANDREW (Gbr): CERCLE GAMBETTA 2h44m 5s
Feb 17th
LA TRAMONTANE - LANGUEDOC-ROUSSILLON
1 DERANGERE Jie (SCO Dijon Team Lapierre) les 146,2 km en 3H30'33"
2 LEBRETON Romain (CC Etupes Le Doubs) 28"
3 SMOLEN Tomasz (Pol) (CC Etupes Le Doubs) 1'20"
9 DOWNING Dean (Gbr) (Rapha Condor) mt1'48"
26 TALBOT Matt (Gbr) (Rapha Condor) mt
FEB 17th
BOUCLES DE LA SOULE AQUITAINE
1: GUILBERT CHARLES : BRETAGNE - ARMOR LUX : S1 : 2h29m 3s
2: LE LAY DAVID : BRETAGNE - ARMOR LUX : S1 : 2h29m 6s
3: DALIBARD ANTOINE : BRETAGNE - ARMOR LUX : S1 : 2h29m 6s
14: JACKSON ANDREW (Gbr): CERCLE GAMBETTA : S1 : 2h31m33s
30: BIRKS JULES (Gbr): US MONTAUBAN 82 : S1 : 2h31m33s
FEB 18th
CIRCUIT DE LA NIVE AQUITAINE
1: LE LAY DAVID : BRETAGNE - ARMOR LUX : S1 : 3h 2m49s
2: CARINI GIOVANNI : PAGNONCELLI : S1 : 3h 3m 8s
3: KLUYEV ANDREY : EQUIPE NAT DE RUSSIE : S1*: 3h 3m 8s
22: JACKSON ANDREW (Gbr): CERCLE GAMBETTA : S1 : 3h 5m57s
50: BIRKS JULES (Gbr): US MONTAUBAN 82 : S1 : 3h 6m 4s
FEB 18th
CIRCUIT DES PLAGES VENDNNES # 2 - PAYS DE LA LOIRE
1: Mathieu DRUJON LES 132,100 Km en 2h 58' 37" (Moy. 44,374 Km/h)
2: Kevin CHERRUAULT Team U Nantes Atlantique
3: Jonas DE COUTTERE Cycling Team Lombarden (Belg.)
44: Chris BARTON (Gbr ) Vend U Pays de la Loire
48: Daniel SMITH (Gbr ) VS Quimper
FEB 18th
RONDE DU CANIGOU
1 DERANGERE Jie (SCO Dijon Team Lapierre) les 163,7 km en 3H56'50"
2 BARRE Loic (RO Saint-Amandoise) 2"
3 BOUTEILLE Thomas (CC Etupes Le Doubs) mt
24 WILKINSON Richard (Gbr) (Rapha Condor) mt
33 SPRAGG James (Gbr) (CA Castelsarrasin) mt
35 TALBOT Matt (Gbr) (Rapha Condor) mt
Feb 20th
LA RONDE DU PAYS-BASQUE AQUITAINE
1: BONSERGENT STEPHANE : BRETAGNE - ARMOR LUX : S1 : 3h 2m 5s
2: CARINI GIOVANNI : PAGNONCELLI : S1 : 3h 2m 5s
3: VACHON FLORIAN : EC MONTMARAULT MONTLUCO: S1*: 3h 2m 5s
4: MEDVEDEV DIMITRI : EQUIPE NAT DE RUSSIE : S1*: 3h 2m 5s
21: JACKSON ANDREW (Gbr) : CERCLE GAMBETTA : S1 : 3h 2m 5s
23: BIRKS JULES (Gbr): US MONTAUBAN 82 : S1 : 3h 2m 5s
Feb 20th
CIRCUIT DES PLAGES VENDNNES # 3 - PAYS DE LA LOIRE
Jie GALAND Auber 93
2- Mathieu DRUJOPN Auber 93
3- Sastien TURGOT Vend U Pays de la Loire
31- Jonathan DAYUS (Gbr ) Team U Nantes Atlantique
Feb 20th
TOUR du LABOURD - Aquitaine
1: PETILLEAU STEPHANE : BRETAGNE - ARMOR LUX
2: KLUYEV ANDREY : EQUIPE NAT DE RUSSIE
3: LE LAY DAVID : BRETAGNE - ARMOR LUX
4: JACKSON ANDREW (Gbr) : CERCLE GAMBETTA
FEB 23rd
SOUVENIR VIETTO-GIANELLO - CE D'AZUR
1 Thierry HUPOND V.C LA POMME 3:09:40
2 Morgan CHEDHOMME C.M.AUBERVIL 93 0:00:05
3 Nicolas FRITSCH AVC AIX EN PROV 0:00:07
15 Daniel MARTIN (Irl) V.C LA POMME 0:02:06
38 Adam ILLINGWORTH (Gbr ) CHARVIEU CHAVA 0:06:32
68 Kieran PAGE(Gbr ) AVC AIX EN PROV

  1. 1126 Posts

    Cheers for posting these up bikefan. Some great results there for the young Brits.

  2. 179 Posts

    Its all there on velo101.com

  3. 3 Posts

    RESULTS from FRANCE MARCH 07
    MARCH 4th
    TOUR DE LA VALL DU BEDAT - AUVERGNE
    1. Jean Christophe Paud Creusot Cyclisme
    2. Alexandr Pluschin Chamby Cycliste.
    3. Je Coppel CR4C.
    12. ANDREW JACKSON CGO
    38. JONATHAN ROSEMBRIER ECSEL
    85. ADAM ILLINGWORTH CHARVIEU CHAVAGNEUX
    96. DAVID SMITH VC LYON VAUX EN VELIN
    MARCH 10th
    CIRCUIT DES QUATRE CANTONS - AUVERGNE - (FRA)
    1 Nikolas Cotret CGO Loiret en 3h24'04"
    2 Kalle Kriit ROSA m.t.
    3 Andrey Klyuev Russie m.t.
    85 JONATHAN ROSENBRIER - EC ST ETIENNE LOIRE at 6'24
    MARCH 11th
    GP DE LA VILLE DE VILLEFRANCHE MATHIAS NOMBLOT - RHE-ALPES- (FRA)
    1 Gatis SMUKULIS - VC La Pomme Marseille en 3h33'30"
    2 Yury TROFIMOV - Equipe de Russie 5 sec.
    3 Thierry HUPOND - VC La Pomme Marseille 9 sec.
    10 ANDREW JACKSON - CG ORLNS LOIRET at 1'00
    11 DAVID TANNER - VC LA POMME MARSEILLE at 1'00
    23 ADAM ILLINGWORTH - CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 2'40
    69 KIERAN PAGE - AVC AIX EN PROVENCE at 5'15
    75 DANIEL MARTIN - VC LA POMME MARSEILLE at 6'24
    84 JONATHAN ROSENBRIER - EC ST ETIENNE LOIRE at 6'24
    88 DAVID SMITH - VC LYON VAULX EN VELIN at 6'24
    MANCHE-ATLANTIQUE - BRETAGNE - (FRA)
    1. Sastien Duret - (Bretagne Armor Lux) les 158 km en 3h55
    2. David Lelay - (Bretagne Armor Lux) 8 sec.
    3. Sthane Petilleau - (Bretagne Armor Lux) 17 sec.
    71. JONATHAN DAYUS - TEAM U NANTES at 323"
    GP DE LILLERS - (FRA)
    1. Beno Daeninck - (FRA, UV Aube) les 171 km en 3h51'37" (44,3 km/h)
    2. Mario Ickx - (BEL, Jartazi-Promo Fashion) m.t.
    3. Tom Leezer - (PBS, Rabobank Espoirs) m.t.
    64. ALEX COUTTS - BABES ONLY -VILLAPARK LINGEMEER
    97. MARK CASSIDY (IRL,) - MURPHY & GUNN NEWLYN

You need to be a member to add a reply. Please Login or Register